Sağlık Turizmi, genel tanımıyla kendi yaşadığı yerden başka bir yere sağlık amacı ile seyahat eden insanların oluşturduğu bir turizm türü olarak değerlendirilebilir. Sağlık turizmi genel anlamda 3 farklı bölümü ayrılmaktadır:

  • Medikal(Tıp) Turizmi: Tedavi ve Cerrahi müdahale amaçlı yurtdışında başka bir ülkeye seyahat eden kişilerin oluşturduğu sağlık Turizmi çeşididir. Kalp ameliyatı, Plastik Cerrahi, Diş Tedavisi, Saç Ekimi, Kanser Tedavisi, Organ Nakli gibi işlemlerde amaç hastanın iyileştirilmesidir.
  • Termal/Wellness Turizmi: İnsanların zevk ve hobileri doğrultusunda zinde kalmak, ruh ve beden güzelliğini üst seviyelere çıkarmak için başka ülkelere seyahat etmesi sonucu oluşmuş bir sağlık Turizmi çeşididir.
  • İleri Yaş ve Engelli Turizmi: Gelişmiş Avrupa ve ABD gibi ülkelerde %20’lere varan yaşlı populasyonu bulunmaktadır. İleri yaş turizmi, yaşlı bakım hizmetleri, klinik otelde rehabilitasyon hizmetleri, engelliler için özel bakım ve gezi turları gibi hizmetleri tercih etmektedirler. Hizmet yerleri olarak klinik oteller, rekreasyon alanları (eğlen-dinlen), tatil köyleri ve bakım evleridir.

İnsanların başka bir ülkeye sağlık Amacıyla seyahat etmesinin 3 ana macı vardır:

– Ülkesindeki Hastane ve Doktor kalitesisi yetersizdir.

– Ülkesinde maddi olarak çok maliyetlidir.

– Ülkesinde tedavi imkanı yoktur.

Sağlık Turizminde dünyada lider bölge Asya’dır. Yılda ortalama 1,3 milyon sağlık Turisti Hindistan, Tayland, Singapur, Malezya ve Güney kore gibi ülkelere seyahat etmektedir. Burada asıl amaç uygun bütçe ile tedavi olmaktır.

Türkiye de son yıllarda sağlık turizminin en gözde destinasyonları arasındadır.  Hem maliyet avantajı, hem gezme fırsatı, hem de kaliteli teknolojik altyapı sunan Türkiye, uluslararası hastaların tercihlerinin başında gelmektedir. Üstelik bazı alanlarda Türkiye’de tedavi olmak birçok Avrupa ülkesine göre yüzde 60’a varan oranlarda daha ucuzdur. Örneğin kalp by-pass operasyonu İspanya’da 39 – 43 bin dolar arasında değişirken Türkiye’de bu rakam 8 bin 500 ila 21 bin dolar arasında değişmektedir. Bu sebepten Türkiye’de sağlık turizmi her geçen gün büyümektedir.